مطالعه کتاب

در زمینه مطالعه کتاب و کتابخوانی به شکل غیر رسمی مدعی نیستم و مدت زمان کوتاهی است که کتاب خوانی را به صورت جدی و منظم  آغاز کرده ام. از وقتی تاثیر شگفت انگیز مطالعه کتاب و یادگیری از طریق خواندن جملات طولانی در کتاب را تجربه کردم. بر آن شدم تا بودجه بیشتری را در سال به این مهم اختصاص دهم. لذت خرید کتاب و تورق و مطالعه کتاب هایی که مضمون و محتوایی مفید و ارزشمند دارند بسیار دلپذیر است. بر اساس تجربه ی شخصی ام در صورتیکه کتاب مورد مطالعه حاوی نکات آموزنده و بالاخص کاربردی در زندگی ام بوده برایم جذابیت بیشتری داشته است و ساعاتی را که به مطالعه آنها سپری کرده ام ساعات خوشی بوده که گاه گذر زمان را متوجه نشده ام. در ابتدا بیشتر رمان می خواندم البته همانطور که از ابتدا خاطرنشان کردم بدلیل اینکه خیلی دیر شروع به کتابخوانی کردم. کتابها را به توصیه بعضی معلمینم خریداری کردم. بعضی از کتابهایی که در ابتدا خریداری کردم بیشتر در زمینه مباحث روانشناسی و تا حدودی خودشناسی بود.

وقتی شروع به خواندن کتاب ها کردم. از میان ۱۰ جلد کتاب شاید ۲ جلد آنرا بصورت کامل مطالعه کردم و در خواندن مابقی کتاب ها چندان رغبت نداشتم  پس از آشنایی با محمدرضا شعبانعلی و به پیشنهاد ایشان در روزنوشته ها، تعدادی کتاب که از نظر ایشان می توانست آموزنده باشد خریداری نمودم و شروع به مطالعه کتابها نمودم. این بار بعضی کتابها شامل رمان و داستانهای فلسفی یا تخیلی بود (همه می میرند اثر سیمون دوبورا – دنیای سوفی اثر یاستین گودر) که باعث رغبت و شوقم به مطالعه بیشتر کتاب گردید. پس از مدتی به پیشنهاد ایشان تعدادی کتاب غیر تخیلی علاوه بر کتابهای رمان خریداری نمودم. از آنجایی که با فعالیت در محیط کار نیازمند شناخت دقیق تر دانش  مدیریت و مفاهیم مرتبط با آن را برایم در برداشت، به واسطه محتواهای ارزنده متمم در حوزه مدیریتی اطلاعات و نگاه عمیق تری را بدست آوردم که در این میان مطالعه کتاب های غیر درسی را نیز برایم لذت بخش گردید و چه بسا گاهی برایم دلنشین تر از مطالعه یک رمان هست.

مطالعه کردن را با دقت بیشتر در نظر دارم تا تنها به روخوانی کتاب ختم نشود. به همین منظور با هایلات کردن جملات مورد علاقه ام و همچنین یادداشت یا نوشتن تداعی هایی که در هنگام مطالعه آن مطالب به ذهنم خطور می کند در عمیق تر خواندن و فهممیدن مفاهیم کتاب تلاش می کنم. همچنین لغاتی که برایم ناآشنا است را هایلات می کنم تا معانی آنها را با کمک واژه یاب بیابم و بدین شکل کلمات ناشناخته را به سمت کلمات شناخته شده سوق دهم.

تعدادی از کتاب هایی که مورد مطالعه قرارداده ام و از خواندن آنها لذت برده ام را در ذیل این بحث فهرست می نمایم تا در یادداشت های آتی در خصوص هر یک از آنها به اختصار توضیحات و برداشت های شخصی خود را بنویسم.

  • دنیای سوفی اثر یاستین گوردر
  • همه می میرند اثر سیمون دوبوار
  • انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل
  • خلبان جنگ اثر آنتوان دو سنت اگزوپری
  • ابوالمشاغل اثر نادر ابراهیمی
  • سه شنبه ها با موری اثر میچ آلبوم
  • آخرین سخنرانی اثر رندی پاش
  • مرداب روح اثر جیمز هولیس
  • بادبادک باز اثر خالد حسینی
  • بار هستی اثر میلان کوندرا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *