هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی و ترجمه ی عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز است که ترجمه آن شیوا، روان و شفاف می باشد. رولف دوبلی در این کتاب به بررسی حدود ۱۰۰ خطای شناختی انسان ها پرداخته است. کتاب مفیدی است که خواندنش را به کسانیکه در جستجوی تصمیم گیری مناسب تر در زمینه های مختلف فردی، کاری، اجتماعی هستند، پیشنهاد می کنم. موقع خواندن این کتاب با دیدن نام بزرگانی همچون نسیم طالب، دن اریلی و ریچارد تالر بدلیل آشنایی قبلی با آنها از طریق مطالب متنوع و ارزشمندی که در متمم به آنها پرداخته شده بود، درک بهتری را از خواندن محتوای این کتاب داشتم.

احساسی که در زمان خواندن این کتاب داشتم مانند همراه بودن با یک دوست و معلم بود. پس از معرفی هر یک از خطاهای شناختی، جهت بهره گیری از آن به بیان توصیه ها و پیشنهادهای اثربخشی پرداخته شده که می تواند در زندگی یا در زمینه تصمیم گیری ها راهگشا باشد. همچنین از محسنات دیگر این کتاب عنوان کردن تعداد زیادی مثال یا مصداق در رابطه با هر یک از خطاهای شناختی است که باعث می شد آنها را بهتر درک کنم.

من برای درک بهتر این کتاب، پس از مطالعه هر یک از خطاها سعی می کردم کمی روی آن توقف کنم، سپس مصادیقی را از دنیای اطراف و تجربیاتم بیابم یا تداعی های مرتبط با آنرا که بخاطر می آوردم در کتاب یادداشت کنم. به این شکل تلاش کردم مطالعه عمیق تر و فعال تری در این راستا داشته باشم. حالا که به پایان این کتاب رسیدم باید اذعان کنم این شکل از مطالعه را در خصوص تقریباً ۲۰ درصد از خطاها توانستم عملی کنم. در هر صورت، به عنوان یک میکرواکشن در جهت مطالعه جدی تر، می تواند امیدوار کننده باشد:)

تصمیم گیری آن هم با این درصد از خطای شناختی دشوار و پیچیده به نظر می رسد که کمتر می توانیم ادعای تصمیم گیری منطقی را داشته باشیم. با این حال شناخت و آگاهی از وجود خطاهای شناختی، می تواند درصد خطا در تصمیم گیری هایمان را کاهش دهد تا با زاویه دیدی گسترده تر و عمیق تر به تجزیه و تحلیل مسئله بپردازیم و راه حل های مختلف را بررسی کنیم تا نهایتاً دست به انتخابی سنجیده تر بزنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *