حمایت اجتماعی

یکی از همکارانم بسیار مصمم و علاقه مند بود تا تجربه مادر شدن را داشته باشد. سال گذشته فرزندان دو قلویش پیش از موعد (۷ ماهه) بدنیا آمدند. خداروشکر بچه ها سلامتند و حالا یک ساله هستند.

امروز که با همکارم مسیر رفتن به اداره را همراه بودم. از مسائل و مشکلات گذشته و پیش رویش صحبت کرد، از روزهای سختی که در این مدت سپری کرده و اینکه تا این حد پیش بینی نکرده و انتظارش را نداشت. البته بعضی از این استرس و بیتابی هایش را ناشی از ندانستن بیان کرد و عدم به اشتراک گذاری اطلاعات کافی درخصوص نوزادان نارس ( از جمله اختلال بینایی، تنفسی و …) از سوی پزشکان عنوان می کرد. همدلی و همدردی مادرانی که همچون ایشان دارای فرزند نارس بودند برای همکارم دلنشین بود. کاری که خودش هم، پس از بهبودی نسبی فرزندانش در مراجعه به بیمارستان یا درمانگاه انجام می داد، صحبت با مادران بی تاب، سعی در دلداری و آرام کردن و قوت قلب دادن به آنان با توضیح سیر تدریجی و تکاملی روند بهبود نوزادان نارس بود.

به این فکر کردم که به راستی چه میزان از استرس و اضطرابی که در طول زندگی تحمل می کنیم متعلق به ندانستن ها و عدم آگاهی ما می باشد. ضعف در برقراری ارتباط موثر منجر به بروز تعارض ها می شود. ناتوانی در حل تعارض ها تبدیل به چالش های بزرگتر و این سیر  ادامه دارد. احساس می کنم یکی از منشاء های مهم را بتوان در کمبود دانش و اطلاع کافی جستجو کرد که گاه منجر به اشتباهات جبران ناپذیر و  سخت در زندگی می شود. وظیفه و مسئولیتی که برعهده ماست، جستجو و پیدا کردن راه حلی موثر جهت مسائل و مشکلات پیش رویمان است.

در این دوران شلوغی و شتابزدگی چقدر امیدوار کننده است وجود کسانیکه به عنوان دلسوز و راهنما مرهم زحمی باشند. درخصوص مشکلی که همکارم با آن روبرو شده بود، چه خوب می شد کسانی که در این حوزه متخصص اند با طراحی و چاپ دفترچه ای که حاوی اطلاعات و مراحل درمانی نوزادان نارس است یا تهیه فایل صوتی یا مشاوره و یا هر روشی که به انتشار محتوای اثربخش جهت کاهش استرس والدین کمک می کرد تا حداقل آرامشی را به مادران هدیه شود.

چه خوب است هر کدام از ما به سهم خود با توجه کردن به محیط اطرافمان به قول معلم خوبم محمدرضا شعبانعلی، بتوانیم با اقدامی هر چند کوچک دنیا را به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنیم.

img_20150917_181956

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *