ابوالمشاغل

ابوالمشاغل نوشته نادر ابراهیمی عنوان کتابی است که طی مرور درس های تسلط کلامی در متمم  معرفی شده بود. نادر ابراهیمی با قلمی شیوا و شفاف به نگارش این کتاب پرداخته و موضوع آن در ارتباط با مشاغل و کارهایی ست که در طول حیاتش دنبال کرده است. در این کتاب او به بیان فراز و نشیب ها و دغدغه ها و چالش های پیش رویش اشاره دارد. به دلیل روحیه جسورانه و ریسک پذیر این نویسنده که نوشته هایش به شکل رسا بیانگر این موضوع است، مجذوب نگارشش شدم. در حین مطالعه احساس هیجان و شوق زیادی جهت خواندن آن داشتم و با شور و علاقه به مطالعه آن پرداختم، نکات مفید و ارزشمند و آموزنده ای را از ایشان آموختم و با انرژی خواندن این نوع کتاب ها را در جمع دوستان پیشنهاد می دادم.

متاسف شدم از اینکه شعر سفر (ما برای پرسیدن نام گلی ناشناس چه سفرها کرده ییم) را با صدای مرحوم محمد نوری  را بسیار دوست داشتم و گوش داده بودم اما نمی دانستم شعر آن از نادر ابراهیمی است. پس از اتمام این کتاب هم مشتاق شدم تا سایر کتاب هایی که ایشان نگاشته اند را مطالعه کنم. این خواسته ام با دریافت هدیه روز تولدم که شامل کتاب های ابن مشغله، بار دیگر شهری که دوست می داشتم و مردی در تبعید ابدی  از طرف یکی از همکاران عزیزم امکانپذیر شد که سورپرایز فوق العاده ای بود.

در پایان پاراگرافی از  صفحه ۲۳۰، کتاب دوست داشتنی ابوالمشاغل اثر نادر ابراهیمی که برایم بسیار دلنشین و آموزنده است را به اشتراک می گذارم.

مسأله اساسی انسان مسئول عصر ما غلبه بر ظلم نیست؛ ناسازگاری قطعی و لجوجانه با ظلم است.

برای ما، اینک، همین کافی ست که “خوبی”، با هر تعریف و تعبیر که باشد، وجود داشته باشد و معتقدانی داشته باشد. این که نمی تواند بر “بدی” چیره شود و بدی را بشکند و خرد کند و نابود، هیچ مسأله ی عمده یی نیست.

ما، مهم این است که باور داشته باشیم که آمده ییم تأثیر بگذاریم و تغییر بدهیم؛ نیامده ییم که فقط “باشیم” و بودنی بدون شدن را تجربه کنیم.

ما آمده ییم که صورت سنگی دیوار را، دست کم، بخراشیم؛ اگر نه دیوار را از پی و پایه فرو بریزیم …

۲ دیدگاه در “ابوالمشاغل

 1. معصومه جان
  خیلی خوشحالم که تو هم این کتاب فوق‌العاده رو خوندی.
  من هم بعد از معرفی این کتاب توی متمم خوندمش. یه بار فقط کلا خوندم تا ببینم ماجرای کتاب درباره چه چیزی هست. بار دوم هم برای یادداشت‌برداری لغات متروکه.
  راستش بار دوم که می‌خوندم لذت بیشتری از متن کتاب بردم. خیلی کلمات و ترکیبات خوبی رو هم از این کتاب یاد گرفتم که در حال حاضر ازشون توی نوشته‌ها و حرف‌های خودم استفاده می‌کنم.
  از نثر زیبا و روان و ساده و به نظرم خودمونی نادر ابراهیمی خیلی خوشم اومد. من هم مثل تو بعد از خوندن این کتاب ترغیب شدم تا سایر کتاب‌های نادر ابراهیمی رو هم بخرم و بخونم 🙂

  1. طاهره جان
   به نکات خوبی اشاره کردی، به نظر من هم خودمونی بودن نوشته های نادر ابراهیمی میتونه از نکات تاثیرگذار کارهاش باشه. من هم تعدادی از لغاتی که تو متن کتاب بود و کمتر تو جملاتم ازشون استفاده می کردم رو هایلات کردم تا هم معنی دقیق اونها رو بدونم و هم در بکارگیری شون فعال تر بشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *