برنامه ریزی

آخر هفته فرصت خوبی است تا با نگاهی دقیق تر به کارها و امورات انجام شده در طول یک هفته، برآورد نسبی از میزان دستیابی به آنچه مورد انتظارم بوده، داشته باشم.

گاهی فاصله ام از آنچه می خواستم بسیار می شود و گاه فاصله کمتری وجود دارد. خلاصه فاصله وجود دارد و برنامه ریزی ام صد در صد پیش نمی رود. با این حال به تجربه دیده ام هر گاه پیگیری و دستیابی به کار یا موردی را مکتوب کرده ام و برای آن محدوده زمانی مشخص کرده ام و نتیجه رضایت بخش تری را کسب کردم به نسبت زمانیکه تنها در فکر و ذهنم بوده که فلان کار را بایستی انجام دهم.

نوشتن و مکتوب کردن به نوعی مرا متعهد می کند و بالاخص وقتی کارها انجام می شود حس خوشایندی که مربوط به تقویت و افزایش عزت نفس است جایگزین بار و فشار روانی حاصل از کارهای عقب افتاده و اهمال کاری می شود.

علاقه ام به برنامه ریزی را از مقطع دبیرستان بخاطر دارم، برنامه ریزی جهت مطالعه دروس و آماده شدن برای امتحانات.

تاثیر برنامه ریزی های هفتگی به نسبت برنامه ریزی روزانه هم برایم نتیجه بخش تر بوده است. گنجاندن کارهای به تعویق افتاده و امور مورد علاقه در یک بازه زمانی بزرگ و طولانی تر، به من این فرصت را داده تا واقع بینانه تر برنامه ریزی کنم. همچنین وقتی آخر هفته به بررسی کارهایم در ایام هفته می پردازم در صورت وجود شکاف و فاصله در پیشبرد امور محوله، نسبت به اصلاح و بازبینی برنامه هفتگی اقدام می کنم.

مشخص کردن ساعت مشخص برای پرداخت به هر کاری باعث شده از اتلاف وقت تا حدود زیادی جلوگیری کنم. برای متعهد شدن به این برنامه ها هم با گام های کوچک و تلاش در مستمر بودن آن پس از یک بازه زمانی، آنرا تبدیل به یک عادت می کنم که تاکنون بسیار اثربخش بوده است.

گاهی حجم کار و خواسته هایم در طول روز بسیار است با این حال مدنظر قرار می دهم به شکلی برنامه ریزی کنم تا سرخورده نشوم و از تلاش باز نایستم.

سال گذشته برنامه ریزی یکساله و پنج ساله آتی را هم نوشتم. وقتی امروز به برنامه یکساله نگاه می کنم، خوشحال هستم که حدود ۸۰ درصد از آنچه را یادداشت و ثبت کرده بودم به سرانجام و نتیجه مطلوب رساندم.

 

۵ دیدگاه در “برنامه ریزی

 1. سلام معصومه عزیز
  اولین باره به وبلاگت سر میزنم و خوشحالم که به خبرخوانم اضافه ش کردم.
  حقیقتا ایول الله داره که ۸۰ درصد از برنامه یک ساله ت رو جلو بردی!
  من به شخصه برنامه ریزی هام هفتگیه و این درصد موفقیت آمیز تورو توشون کسب نمیکنم.
  بهت تبریک میگم!

  1. پوریا عزیز
   ممنونم از لطفت. من سعی کردم با واقع بینی و با توجه به توان و وقتم برنامه ریزی ای داشته باشم که قابل اجرا باشه. برداشتن قدم های کوچک دستیابی به خواسته هامون رو امکانپذیر می کنه.

 2. سلام
  بسیار جالب بود.منم برنامه ریزی رو از دوران دبیرستان وبرای کنکورشروع کردم.کتاب برنامه ریزی قلم چی رو داشتم(هنوزم دارم) وساعت های مطالعه وبرنامه یک هفته رو داخلش می نوشتم.ولی خب همیشه اونطور که میخواستم نمیشد!حالا موندم که برنامه رو مکتوب کنم بهتر یا نه؟البته به نظرخودم مکتوب کردن بیشترقابل عمل باشه

  1. امید عزیز
   من با نوشتن و مستند سازی تا الان نتیجه بهتری از برنامه ریزی گرفتم. پس از تکمیل و به پایان رساندن هر کدوم از کارها هم با تیک زدن، حذف کردن یا دور ریختن یادداشت مربوطه، پرونده اش را می بستم و احساس خوشایندی رو تجربه می کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *