صبر

در دنیایی که به سرعت و با شتاب در حرکت و تغییر است، آیا تاخیر، توقف، مکث، ایستادن جایگاهی دارد؟ آیا تکرا، دوباره کاری، چند باره کاری و وقت زیاد صرف کردن بر روی یک موضوع معنا و مفهومی دارد؟ آیا این موضوعات بیشتر باعث عقب ماندن ما نمی شود؟صبر و حوصله به خرج داده چه فایده و دستاوردی دارد؟ اصلا هزینه و فایده صبر کردن قابل اندازه گیری یا قابل مشاهده است؟ صبر کردن در همه حال مفید است؟

در حال حاضر سبد غذایی مان بیشتر مملو از فست فودهاست و زمانی را برای درست کردن و طبخ غذا نمی گذاریم یا برای رفت و آمد، تخته گاز و باعجله به سمت مقصد پیش می رویم یا حتی برای پرورش گیاهان یا موجودات زنده ای که از آنان تغدیه می کنیم یا از حضورشان لذت می بریم، از هورمون و دیگر افزودنی ها جهت تسریع در رشد آنها استفاده می کنیم یا گاها می شنویم چنین صحبت هایی که چه می شد دوره ی بارداری کوتاهتر بود.

اینکه چقدر حاضریم برای رسیدن به خواسته هایمان صبور باشیم و با تاخیر به خواسته مان برسیم نکته بسیار مهم و تاثیر گذار در کیفیت و نحوه زندگی ما می تواند داشته باشد. صبوری را از جنس تلاش می دانم، تلاشی که توأم  با آرامش، اراده، تحمل، ظرفیت بالا و صرف توان و انرژی بسیار در افق زمانی بلند مدت می باشد.

گاهی پیش آمده که برای انجام کاری یا دستیابی به هدفی، پس از طی زمان و مسیری کوتاه با مشاهده نتیجه اشتباه و برگشت دوباره غمگین شدم، عزت نفسم پایین آمده و گیج شدم و دچار ضعف در رفتار و عملکرد گشته ام.

وجود انسان های صبور بسیار اثربخش است، کسانی که در هنگام مواجهه با اشتباه، نقص یا ایراد در کار یا رفتار ما، دنبال سرزنش و توصیه نیستند بلکه با آرامش و همدلی طریقه صحیح را نشان می دهند و گاه در گامهای ابتدایی با ما همگام می شوند و همچون پشتیبانی همراهی می نمایند.

صبر را با مشاهده طبیعت، فصل ها، رشد گیاهان و موجودات زنده می آموزم.

صبر را نماد انسان های بزرگ، فرزانه و دنیا دیده می دانم.

صبر را در وجود معلمان فرهیخته دیده ام، انسان هایی فروتن که مدعی یا طبل توخالی نیستند.

در زمینه برنامه نویسی آشنایی بسیار مختصری دارم. امروز خوشحال شدم و لذت بردم از مجاورت و مصاحبت با همکاری از واحد فناوری اطلاعات که صبورانه مباحثی متفاوت با حوزه کاری ام را توضیح دادند و به تفصیل راهنمایی نمودند. صبر را در وجود همکارم دیدم که در هر بار اشتباه، چنان فروتنانه برخورد نمود و امید و انرژی بخشید تا نتیجه و دستاورد شیرین انجام کاری کامل و صحیح را تجربه کردم. تعبیر زیبایی داشت و می گفت: “در برنامه نویسی و فرمول نویسی، هر کدام از کدها مثل تکه های پازل هستند و بایستی بگردی و بچرخی، تا نحوه قرار گرفتن صحیح هر قطعه از این پازل ها را یاد بگیری و اخطارها و مشکلات پیش رو را با حوصله از سر راه برداری، به این شکل صبرت زیاد می شود و در نهایت از ثمره کارت لذت خواهی برد.”

آنچه تا کنون درخصوص صبر، مشاهده یا مطالعه یا تجربه کرده ام حاکی از این است که تاخیر در رسیدن به خواسته ها، استحکام و مقاوم بودن را در وجودمان پرورش می دهد و همچنین با صبوری، دستیابی به اهداف در افق زمانی بلند مدت محقق می شود و انتظار رسیدن به نتیجه در مدت زمان کوتاه و با عجله و شتاب امکانپذیر نیست.

برای برخورداری از صبر، تحمل تاخیر در نتیجه گرفتن و رسیدن به مقصد، با عزمی راسخ قدم بر می دارم.

۳ دیدگاه در “صبر

  1. یاد رمان آهستگی کندرا افتادم. شوالیه عاشق پیشه ی قرن ۱۸ که کالسکه چوبیش نماد آهستگی ست و مرد عاشق قرن ۲۱ ام که موتورسیکلت سریعش حاکی از عجله اون در آمد و شدی داره که معلوم نیست براش چی به همراه داره.
    جالبه که کندرا در این خصوص میگه اگه دقت بکنید وقتی دارید راه میرید و سعی میکنید چیزی رو به خاطر بیارید سرعت قدمهاتون رو آهسته تر میکنید و بالعکس وقتی ذهنتون از چیزی آشفته س و میخواید ازش فرار کنید و فراموشش کنید تندتر قدم میزنید و در آخر به این میرسه که رابطه عکسی بین سرعت و حضور هست. هرچه سریعتر هستیم، کمتر به خاطر میسپاریم و کمتر حضور داریم در لحظه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *