دانش مورد نیاز

جمله ای از دیرآموخته های محمدرضا شعبانعلی

“مراقب باش که آموزش های سطحی و زود بازده را با آموخته های کاربردی و

آموخته های عمیق و دیربازده را با آموخته های غیر کاربردی اشتباه نگیری

آموخته های زود بازده به دویدن بهتر در مسیر فعلی زندگی کمک می کنند و

آموزه های عمیق و دیر بازده به جستجوی بهترین مسیر زندگی”

وقتی همکارم در خصوص چگونگی کار و استفاده از بعضی گزارشات سوال می کرد سعی کردم بصورت تمام و کمال اطلاعات را به او انتقال دهم و راهنمایی اش کنم. اما وقتی می دیدم تمام سوالات صرفاً جهت دانستن و کسب اطلاعات است و اقدامی در جهت استفاده از آن نمی کند یا الزامی در انجام کار با اطلاعاتی که بدست آورده نمی بیند و حتی نظرخواهی می کرد تا برای تهیه گزارشات کم کاری کند. در جواب سوال بعدی اش که درخواست کسب راهنمایی داشت. سعی کردم بالغانه توضیح دهم که، اگر پس از کسب اطلاعات فکر می کنی در این راستا، نیاز یا ضرورتی برای انجام و اقدام وجود ندارد، چه تفاوتی دارد میان اینکه چیزی ندانی یا همه چیز را بدانی و بکار نبری. به نظرم عمل نکردن به دانسته ها، نمی تواند تفاوت چندانی با ندانستن و بی اطلاعی داشته باشد.

خوشحال شدم که ایشان پذیرفتند نه از این بابت که تایید شده بودم، از این جهت که ارزشمندی و اهمیت عمل کردن به دانسته ها در نظرش روشن شد.

انباشتن اطلاعات و تلاش برای سر در آوردن از هر چیزی بدون اینکه ذره ای دانسته هایمان در رفع نیاز خود یا اطرافیانمان مفید واقع شود، جز هدر رفت توان و انرژی و وقت نتیجه ای نخواهد داشت. برای گام برداشتن در مسیر مناسب می توانیم با انتخاب آگاهانه و هوشمندانه، به کسب آموخته ها و یادگیری اطلاعاتی بپردازیم که بکارگیری آنها در راستای رفع نیاز و مفید واقع شدن در محیط اطرافمان تاثیر گذار باشد.

 

۱ دیدگاه در “دانش مورد نیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *