آنتراک

یک روزهایی بسیار شلوغ و پر کار هستم و در نتیجه به طور نسبی به کارهای مورد نظرم می پردازم. یک روزهایی هم با وجودیکه اکثر کارهای مورد نظرم را انجام داده ام و روز آرام تری را گذراندم، خیلی سرحال نیستم. بطور کلی فکر می کنم  وقتی تحت فشار هستم و زمان و فرصت کوتاه تری را در اختیار دارم بهتر از آن استفاده و بهره برداری می کنم. موضوع دیگر اینکه وقتی بصورت ترکیبی به کارها و مسائل مرتبط و غیر مرتبط می پردازم حس رضایت بیشتری را تجربه می کنم، یعنی انجام کارهای موردنظر خودم به اضافه انجام امور محوله ای که متعهد و مسئول انجام دادن آنها هستم.

برای اینکه در بلند مدت و روزهای طولانی تر رضایت را تجربه کنم، مناسب تر است ترکیبی از کارهای مهم، غیر مهم، ضروری و غیر ضروری را در کنار هم داشته باشم. البته  درصد و میزان انجام هر نوع از کارها را می توانم نسبت به هدفم مشخص کنم. همچنین بخاطر داشته باشم وقتیکه تماماً و به صورت صد در صدی بر روی کارهای مهم تمرکز دارم شاید در کوتاه مدت برایم مطلوب باشد اما نتیجه اثربخش آن در طولانی مدت، اتفاق نخواهد افتاد، چه بسا به این شکل دچار خستگی، فرسودگی و دلزدگی بشوم. به همین علت است که زمانی را برای استراحت یاخواب اختصاص می دهیم تا انرژی و جانی تازه بدست آوریم.

گاهی اوقات این موارد را فراموش می کنم و وقتی دچار خستگی و بی حوصلگی شدم به دنبال دلیل آن می گردم. در این مواقع نوشتن و فکر کردن و حرف زدن با خود و فهرست کردن گزینه ها و راه های متفاوت در خصوص مسائل پیش رویم، برای یافتن و پیدا کردن نتیجه و انتخاب راه حل مناسب، اثربخش بوده است.

به این باور رسیده ام که دستیابی به خواسته ها و اهداف، صرفا با حرکت کردن سریع تحقیق نمی یابد و وجود آنتراک هایی هر چند کوتاه، برای کسب انرژی و پیمودن راه با قوای بیشتر ضروری می باشد.

۴ دیدگاه در “آنتراک

 1. سلام. خانم خزاعی
  آنتراک داشتن را استاد شعبانعلی در درس مدیریت زمان (فایل صوتی ) تحت عنوان استهلاک قدرت کنترل اشاره کردند که واسه منم خیلی مفید بود
  مطالبتون خوبه میام می خونم
  اشالله موفق باشید

  1. سلام محمد عزیز
   فایل صوتی مدیریت زمان آقای شعبانعلی بسیار مفیده و با اشاره شما، حتما دوباره گوش می کنم تا بیشتر بکار بگیرم.
   متشکرم از ابراز لطفتون.

 2. سلام معصومه جان
  اتفاقا من هم به نتایجی مشابه آنتراک رسیدم . همیشه ساعت های زیادی را به یک کار مثلا متمم خوانی اختصاص میدادم اما الان به این نتیجه رسیدم ترکیبی از کارها بهتر است چه خوب که تو هم در موردش گفتی ذهنم بازتر شد . معصومه عزیزم باید بیشتر بیایم و مطالب خوبت را بخوانم فعلا برای ورود از من تنبل همین هم خوب است. این خوانش هم نتیجه همین تصمیم جدیدم.هست که همزمانی خوبی با مطلبت رخ داده خیلی جالبه! یا شاید مسیرهای رسیدنمون تا حدی شبیه هم شده بی تعارف حس خوبی داشتم در وبلاگت قلمت پربار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *