شاخص عملکردی و شاخص عملیاتی

مرور دوباره مبحث شاخص عملکردی یا Performance Indicator و شاخص عملیاتی یا Operational Indicators در سایت متمم و خواندن مطلب آموزنده دوست خوبم طاهره خبازی راجع به این موضوع، باعث شد تا در این زمینه بیشتر فکر کنم و آنچه به ذهنم می رسد را بنویسم.

شاخص عملکردی به عنوان شاخصی که نشان دهنده نزدیکی ما به هدف موردنظرمان است. شاخص عملیاتی هم شامل منابع، امکانات و هزینه هایی می شود که در راستای دستیابی و رسیدن به هدف مربوطه تخصیص داده می شود. بدیهی است که به تعداد افراد متنوع و متفاوت می باشد و هر شخص بنا بر ترجیحات، علاقه مندی ها و مسیر پیش رویش اهداف مختلفی را در هر مرحله از زندگی پیگیری می کند. هدفی که به عنوان شاخص عملکردی امروز برای من اهمیت دارد ممکن است شاخص عملکردی سال ها قبل یا بعد افراد دیگری باشد.

برای نمونه در سال آخر دبیرستان، هدف تعداد زیادی از بچه ها ورود به دانشگاه یا بازار کار است. در این راستا شاخص عملیاتی در برگیرنده میزان مطالعه، میزان تسلط  به دانش یا مهارت و تجربه برای دستیابی و نزدیکی به هدف مورد نظر می شود.

بر این باورم که در پیمودن مسیر زندگی و در هر مرحله و برهه ای از زمان اهداف ما متغیر خواهد بود و عوامل زیادی در این زمینه دخیل می باشند.

توسعه و رشد فردی جزو شاخص های عملکردی ام می باشد و در این راستا شاخص عملیاتی برای نزدیک شدن به این هدف شامل مطالعه بیشتر، درک عمیق تر دنیای اطراف، تلاش برای بکارگیری آموخته ها، توسعه دانش و یادگیری، صرف زمان، انرژی و توان و تلاش و تمرین می باشد.

یا برای شرکت در گردهمایی سال آتی شاخص عملکردی ام تلاش برای شرکت در گردهمایی بعنوان یکی از سخنران های تائیدشده است. شاخص های عملیاتی آن موارد متعددی از جمله جستجو و پیدا کردن موضوعی تازه، مفید و اثربخش برای ارائه، برنامه ریزی زمان باقیمانده برای طراحی و تنظیم سخنرانی، مطالعه بیشتر و یافتن منابع موثق و قدم برداشتن در مسیر و چارچوب مشخص شده از سوی تیم برگزار کننده و … است.

قصد دارم در این خصوص نهایت تلاش ام را بکارگیرم، حتی اگر به مرحله تائید و انتخاب بعنوان یکی از سخنران ها راه پیدا نکنم، لااقل برای حضور در این گردهمائی تجربه ی متفاوتی را کسب کنم و صرفاً گزینه راحت و آسوده ی شرکت در گردهمائی را انتخاب نکنم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *