کاهش سطح توجه

جمله ای که امروز بیشتر تو ذهنم باقی ماند “هر موقع احساس کردی کاری را کامل یادگرفتی و به آن مسلط شدی، بیشتر احتیاط کن.” به این فکر کردم که اعتماد به نفس خوب است اما اعتماد به نفس بیش از حد می تواند خطر آفرین باشد.

در مرحله اول یادگیری در هر زمینه ای انرژی و توجه و زمان بیشتری را مصرف می کنیم تا به مرحله تسلط و دستیابی به مهارت برسیم. زمانی که در حوزه ای مهارت کسب می کنیم و عملکردمان بهتر می شود میزان انرژی و زمانی که صرف انجام آن کار هزینه می کنیم کاهش پیدا می کند، طبیعتاً راحت تر، کم تنش تر، سریع تر و با اعتماد به نفس بیشتری اقدام خواهیم کرد.

به نظرم یکی از مواردی که پس از کسب توانمندی نمی تواند کم اهمیت شود و نمی توانیم آنرا نادیده بگیریم، سطح توجه است. توجه و دقت عاملی است که نباید از آن غافل شد. غرور ناشی از دستیابی به یک مهارت یا توانمندی گاه بصورت کذب و گاه به صورت اعتماد به نفس بیش از حد بروز می کند که می تواند منجر به کاهش توجه و دردسر آفرین شود.

داشتن احساس دانایی، دانستن و آگاهی کامل، ذهن را در دنیای کوچک و محدودی محبوس می کند و از درک تجربه های متفاوت و ناشناخته عاجز می گرداند.

۲ دیدگاه در “کاهش سطح توجه

 1. ” داشتن احساس دانایی، دانستن و آگاهی کامل، ذهن را در دنیای کوچک و محدودی محبوس می کند و از درک تجربه های متفاوت و ناشناخته عاجز می گرداند.”
  جمله تامل برانگیزیه معصومه. با اینکه تو خستگی آخر شب داشتم مطلبت رو مرور میکردم اما یهو حالم رو جا آورد.
  راستش فکر میکنم اگر عاقل باشیم بهتره طبق یک سیکل آبرومندانه، هر چند مدت یک بار دانسته هامون و چیزهایی که ملاک آگاهی و ارزیابیمون هستند رو پس بزنیم و از نو شروع کنیم. هرچند که گفتنش خیلی آسونه و عمل بهش یک ذهن پویا میطلبه.
  ممنونم از این تلنگر بموقع و دقیق

  1. پوریا. همانطور که گفتی، پس زدن دانسته ها و باورهایی که برای رسیدن به آنها در طول زمانی نه چندان کوتاه تلاش کردیم، واقعا در عمل سخت و دشوار باشه. با این حال به این نتیجه رسیدم که همین نوشتن ها، صحبت کردن و بیشتر فکر کردن هایمان در این خصوص، برای اینکه به باور درونی و عمل به آن منتهی شود، کمک کننده و مفید باشه. وقتی در رابطه با موضوعی می نویسم و بالاخص زمانیکه گپ و گفتی در ادامه آن با دوستان خوبم صورت می گیرد، احساس می کنم آن موضوع بیشتر بخاطرم می مونه و تو ذهنم مرور میشه، و برای عمل به آن و بکارگیری اش در زندگیم متعهد تر می شوم.
   ممنونم از اینکه وقت گذاشتی و نظرت رو برام نوشتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *