چنبره امید

در حال مطالعه بخش کوتاهی از زندگی در چنبره امید از کتاب قوی سیاه بودم که درس های کارگاه زندگی شاد برایم یادآور شد. شادی های جزئی، بسیار، پایدار و مداوم در فواصل زمانی کوتاه، به مراتب مفیدتر و بهتر از یک شادی عمیق می تواند بر بهبود کیفیت زندگی ما اثرگذار باشد. دستاورد های کوچکی که در طول مسیر موفقیت بدست می آوریم به مراتب  می تواند بیشتر از خود موفقیت برایمان جذاب باشد.

سفر به نقاط مختلف و اسکان در مکان های متفاوت (چادر، ویلا، هتل، واحد آپارتمانی و …) برایمان تجربه ها و خاطرات به یاد ماندنی بجا می گذارند اما داشتن مالکیت یک ویلای شخصی بعد از مدتی عادی می شود. شادی بزرگ برای بازه زمانی بلند مدت باقی نمی ماند و شادی های کوچک هستند که به نوعی انگیزاننده های بیرونی و امید دهنده برای طی کردن مسیر زندگی خواهند بود.

ناراحتی و مواجهه با اتفاقات ناگوار نیز به صورت یکجا به مراتب بهتر از مواجهه شدن با سختی های کوچک و مکرر می باشد. مصادیقی که در این رابطه در ذهنم تداعی شد. روزه گرفتن در کشور ما که تقریبا بصورت گروهی و جمعی در برهه زمانی مشخص در ماه مبارک رمضان انجام می شود، سختی کمتری به نسبت روزه گرفتن در سایر ماه های سال می باشد. شاید تحمل مرگ ناگهانی هم، بهتر از این باشد که شاهد ذره ذره از بین رفتن و عذاب کشیدن بیمار و از دست رفتنش باشیم. برای مجازات و گرفتن انتقام نیز شاید مجرم را به راحتی خلاص نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *