تناقض در یادگیری

کتاب “زندگی برازنده من” اثر کارول. اس پیرسون و هیو. کی مار به بحث خود شناسی، تحلیل خویشتن و بهبود، تقویت و غنی سازی ارتباط با دیگران می پردازد.

قسمت های نخستین کتاب به معرفی کهن الگوها می پردازد که می تواند دربرگیرنده مدل هایی از سفر زندگی افراد مختلف با شخصیت های متفاوت باشد. در این کتاب به ۱۲ مدل و کهن الگو که برخاسته از نحوه برخورد و رفتار افراد که با توجه به تجربیات، باورها و ارزش های آنان می باشد، پرداخته است. به بیانی دیگر هر کس در هر مدلی خودش قهرمان زندگی اش هست.

پس از توضیحاتی کوتاه و مختصر در آغاز کتاب آزمون پیرسون مار است که مشتمل بر ۶۶ سوال می باشد و برای تعیین کهن الگو و تشخیص مدل غالب رفتاری در افراد،  تهیه و تنظیم شده است. برای پاسخگویی به آزمون و مشخص شدن مدل رفتاری همچون سایر آزمون های خودشناسی، به جواب دادن ترغیب شدم تا نتیجه این آزمون را هم مشاهده کنم.

البته از آنجایی که مطالعه این کتاب را پس از به پایان رساندن کتاب قوی سیاه نسیم طالب شروع کردم. در همان ابتدا دچار تناقض و شک و تردید در مفاهیم کهن الگو و مدل شدم. اینکه به این باور رسیدم نحوه برخورد و رفتار و مدل ذهنی به تعداد افراد می تواند متفاوت و متنوع باشد و حالا با مطالبی روبرو می شوم که قصد دارند با ساده سازی، تعداد معدودی مدل را تعریف کنند تا به این شکل هر یک از افراد را درون قالب های تعریف شده بگنجانند و بعد هم نتیجه و پیامد مشخصی را برای افراد مختلف در هر مدل شرح دهند.

پس از اینکه فایل صوتی آقا معلم در رابطه با مدل ذهنی را بار دیگر گوش دادم، موکداً نکاتی را به ذهن سپردم. این نکته که مدل ها بسیار متنوع هستند و درست و غلط ندارند. مدل ها می توانند مفید باشند و بهتر است مدلی را برگزینیم که بتواند ما را به قدرت پیش بینی مجهز کند، تا به نحو مطلوب و مفیدتری بتوانیم با محیط اطراف خود در ارتباط باشیم.

بدین ترتیب با مطالعه هر مدل های متفاوت یا متناقض، سعی می کنم بیشترین توجه و اهمیت را به مدل، اطلاعات و دانشی معطوف نمایم که در جهت بهبود کیفیت زندگی فردی و اجتماعی نقش بسزایی داشته باشند.

۲ دیدگاه در “تناقض در یادگیری

 1. معصومه جان من اگر اشتباه نکنم یک بار به مفهوم کهن الگو در وب سایت آقای داداشی برخوردم.
  اولا ممنونم بابت معرفی این کتاب و دوم اینکه حالا که شناخت خوبی از این مفهوم پیدا کردی، اگر وقت و اولویت هایت اجازه داد یک مطلب درباره ش بنویس تا به اصطلاح دق البابی بشه برامون برای ورود به این بحث.

  1. پوریا جان
   من هم مختصر و پراکنده درخصوص کهن الگوها، بخصوص زمانیکه در کارگاه های آموزشی آقای دکتر شیری شرکت می کردم، شنیده بودم.
   ان شاءالله بعد از اتمام مطالعه این کتاب، سعی می کنم توضیحات مبسوط تری را که از نگاه خودم درک و برداشت کرده ام را بنویسم به امید اینکه مفید واقع بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *