شناخت دنیای کلمات

وبلاگ نویسی را با هدف پرورش تسلط کلامی در پیش گرفته ام. کوشش کرده ام به تدریج و آرام آرام این هدف را محقق سازم.

درس های پروش تسلط کلامی در متمم و مطالعه کتاب، یادداشت های کاغذی و نوشتن های روزانه را در جهت بهبود و تقویت  مهارت تسلط کلامی مثمر ثمر می دانم.

چند روز پیش به ایده روزه کلمات که آقامعلم پیشنهاد داده بودند فکر کردم و صرفا از ذهنم گذشت😉

مدتی هم هست که دوست خوبم شاهین کلانتری عزیز هم در وبلاگش بخشی از پست هایش را به کارگاه کلمات اختصاص داده است که عنوان اولیه آن اینگونه آغاز شد “چرا باید فارسی یاد بگیریم؟“.

از جهتی هر گاه بعضی از کلمات و لغات مندرج در کتاب هایی که مطالعه می کردم، برایم ناآشنا بود را هایلات می کردم. که متاسفانه گاه به سراغ معنای آن نرفته ام و جستجوی معنای آنها به فراموشی سپرده شده است.

از قضا، امروز هم در روزنوشته ها تاکید آقامعلم را بر اهمیت دادن به واژه ها و لغات دیدم که خجالت زده شدم از این همه اهمال کاری که در این مدت داشته ام.

بدین ترتیب برای شروع تصمیم گرفتم در این راستا بخشی از زمان روزانه ام را بر روی کلمات و لغات متمرکز شوم و به عنوان یک میکرواکشن در راستای اهمیت دادن و توجه بیشتر به واژگان، کامنتی را به عنوان تمرین در بخش اول کارگاه کلمات شاهین کلانتری عزیز به ثبت رساندم تا متعهد شوم در بخش های بعدی نیز مشارکت داشته باشم.

همچنین تهیه دفترچه ای برای نوشتن لغات، معانی و مترادف های مرتبط و ساختن جمله با استفاده از لغات جدید که در طول روز می شنوم یا می بینم یا مطالعه می کنم، را هم عملی خواهم کرد.

 

۲ دیدگاه در “شناخت دنیای کلمات

 1. سلام معصومه.
  امیدوارم موفق باشی تو زمینه روزه کلمات. من که نتونستم. برگشتم از اول و دوباره شروع کردم، اما اینبار با یک کلمه نه کلمات. و قصد دارم به مرور تعداد کلمات رو افزایش بدمش.
  کلا بودن تو وبلاگ شاهین یعنی روی کلمات و تسلط کلامی کار کردن و پرورش دادن. این یه نعمته که ما ازش برخورداریم.
  ممنون.

  1. سلام سینا عزیز
   موافقم و مسرورم از نعمت دوستان فهیم. از دیروز شرکت در کارگاه کلمات و جمله سازی رو در وبلاگ شاهین شروع کردم، قصد دارم هر روز یکی از پست ها رو در این رابطه بخونم و خودم را ملزم کردم تا با حل تمرین و کامنت گذاشتن، گام موثرتری در این رابطه بردارم. لغاتی رو هم که در کتاب هایلات کرده بودم رو یادداشت برداری کردم تا بیشتر روشون کار کنم. طبق پیشنهاد تو از یک کلمه شروع می کنم تا به مرور به تعدادش اضافه می کنم.
   سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *