کهن الگوها

چندی پیش کتابی با عنوان “زندگی برازنده من” موثرترین راهکارهای خویشتن و غنی سازی ارتباط با دیگران اثر کارول. پیرسون و هیو. کی. مار را مطالعه می کردم و در ابتدای امر و قبل از اینکه در قبال مطالعه کتاب شاگردی کرده باشم. به قضاوت نشستم که احتمالا قصد دارند انسان ها را در قالب و چارچوب مشخص شده و تعریف شده جای دهند.(+) پس از مطالعه کتاب به خاطر آوردم اگر صبر و حوصله به خرج دهم و شاگردی کردن را در برابر کتاب به عنوان یک معلم کامل بجا بیاورم به نتایج مطلوب تری دست پیدا می کنم.

پوریا صفرپور عزیز از دوستان متممی دستور دادند تا درخصوص کهن الگوها پس از پایان مطالعه این کتاب توضیحات مبسوط تری را عنوان کنم و من هم بر دیده منت پذیرفتم.

و اما برداشت و درک من از این کتاب:

هر یک از کهن الگوها برگرفته از داستانی هستند که نحوه برخورد، تصمیم گیری و چگونگی عملکرد انسان ها را در طول سفر زندگی با وقایع، اتفاقات و چالش های پیش روی شان بررسی می کند. بر این اساس ۱۲ داستان و کهن الگو تحت عناوین: معصوم، یتیم، جنگجو، حامی، جستجوگر، عاشق، نابودگر، آفرینش گر، حاکم، جادوگر، فرزانه و دلقک نامگذاری شده است. که هر کهن الگو می تواند در جایگاه خودش، منحصر به فرد و قهرمان زندگی خودش باشد.

آزمون پیرسون مار برای تعیین کهن الگو طراحی شده است که بر اساس پاسخگویی به آن کهن الگوی اصلی که در سفر زندگی بیشتر عهده دار آن نقش ها هستیم مشخص می شود همچنین کهن الگوهای فرعی ای که در طول سفر هرازچندی در یکی از آن قالب ها ایفای نقش می کنیم مشخص می شود و در پایان کمترین کهن الگوهایی که در شخصیت هر فردی نقش دارد با توجه به پایین ترین امتیازات مشخص می گردد. به این ترتیب نقطه ای که هم اکنون در آن به سفر زندگی ادامه می دهیم نشان داده می شود.

سپس درخصوص هر یک از ۱۲ کهن الگو به تفصیل توضیح داده می شود. من این بخش را دوست داشتم چون نشان می داد که هر یک از ۱۲ مدل کهن الگو می توانند نقاط مثبت و منفی داشته باشند و همچنین راهکارهایی را در جهت پوشش نقاط ضعف پیشنهاد داده بود و از جهتی اشاره کرده بود در صورتیکه این کهن الگو در شما ضعیف است، دچار چه سوء برداشت هایی در قبال افرادی که با چنین کهن الگویی هستند می شوید.

می خواهم خوش بینانه نگاه کنم. به نظر من آزمون های شخصیتی با عناوین مختلف از جمله کهن الگو، آرکتایپ، آزمون دیسک یا آزمون های تیپ شناسی MBTI قصد دارند ما را یاری کنند تا به خودشناسی دست پیدا کنیم و تفاوت های فردی و شخصیتی را بهتر تجزیه و تحلیل کنیم و در برقراری ارتباط با دنیای اطرافمان با کمترین تنش و چالش، سفر زندگی را به پیش ببریم.

به هر حال آزمون ها و مدل ها متفاوت و متنوع و البته نادرست هستند، پیدا کردن اینکه کدام مدل یا الگو می تواند برای زندگی من مفیدتر و مناسب تر باشد می تواند به ارزش ها و باورها و تجربه های هر یک از ما بستگی داشته باشد و به تعبیر زیبای متمم مفید بودن مدل ها تابع این است که ما آنها را برای چه کاربردی می خواهیم؟ یا اینکه این مدل چه کاربردی در زندگی ما دارد؟

 

۱ دیدگاه در “کهن الگوها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *