اعتبار سنجی

سوالات:

 • اعتبار را چگونه بسنجیم؟
 • شاخص اعتبار چیست؟
 • داشتن اعتبار و حفظ کردن آن چقدر اهمیت دارد؟
 • داشتن اعتبار همیشگی است؟
 • برای حفظ، نگهدای و ارتقاء اعتبار چه باید کرد؟

مفهوم پردازی:

در فرهنگ  فارسی عمید اعتبار به معانی ذیل نقل شده است:

۱. اعتماد.
۲. قدر، منزلت.
۳. آبرو.
۴. (اقتصاد) حق خرید کالا یا استفاده از خدمات بدون پرداخت فوری پول.
۵. راستی، درستی.
۶. [قدیمی] چیزی یا کسی را با دیگری قیاس کردن.
۷. [قدیمی] چیزی را نیک انگاشتن و شگفتی کردن.
۸. [قدیمی] عبرت گرفتن، پند گرفتن.
۹. (اسم) (اقتصاد) مبلغی که در بودجه برای کارهای مشخص درنظر گرفته می شود.

برداشت ها و آموخته هایم:

 • اعتبار سرمایه ای است که با آن سنجیده می شویم.
 • اعتبار میوه درختی کهنسال است.
 • اعتبار هر فردی با توجه به عملکرد و برخوردش با محیط اطراف در افق زمانی بلند مدت مشخص می شود.
 • اعتبار روندی طولانی را پیموده است.
 • اعتبار یک محتوا صرفاً به واسطه گوینده و ناشر آن  نخواهد بود.
 • اکثر شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرامی برای من جزو منابع غیر معتبر است.

تجربه و باورهایم:

پیگیری نمودن اخبار هم برایم در اولویت نیست و زمان زیادی را به آن اختصاص نمی دهم،  اخبار  را گهگاهی صرفا جهت مطلع شدن گوش می دهم یا سوال می کنم. شاید در گذشته بیشتر به خبر و پیگیری آن اهمیت می دادم اما چند سالی است که بالغ بر ۸۰ درصد از زندگی ام بدون شنیدن اخبار می گذرد و دلیل آن را می توانم موقتی بودن و بی اعتباری اخبار به خاطر گذرا بودنشان بدانم، همچنین تجربه من در گوش ندادن به اخبار، رضایت و امنیت خاطر بیشتر در پیمودن مسیر زندگی نسبت به قبل بوده است.

وقتی پیام یا خبر یا محتوایی را چه به صورت مکتوب و چه غیر مکتوب می شنوم، می بینم یا می خوانم به منبع و گوینده آن هم توجه می کنم. سپس با عنایت به اعتبار گوینده و ناشر مطلب و همچنین اصل محتوا نسبت به آن موضع گیری می کنم. در صورت معتبر بودن، شاگردی می کنم و می آموزم. در صورت اعتبار ناکافی پس از شنیدن آن، در منابع معتبر در مورد آن بررسی می کنم و تحلیل می کنم. وقتی نامعتبر باشد هم در برابر شنیدن و گوش سپردن به آن مقاومت نشان می دهم.

روایتی در رابطه با اعتبار:

دوستی انتقاد می کرد که هر کس کتابی به تو معرفی می کند، بشنو و بپذیر. هر کتابی ارزش یک بار خواندن را دارد. گفتم: وقت و فرصتم محدود است.

گفت: با این رفتارت با اطرافیان، ادعا داری که همه چیز می دانی و با بقیه فرق داری و صرفا هر آنچه عده ای خاص به تو می گویند را درست تلقی می کنی.

گفتم: برداشت دیگران چنین است و واقعیت امر این نیست. از مطلق گویی پرهیز می کنم و ادعای دانستن ندارم. من به واسطه اعتبار و شناخت از اطرافیانم پذیرای صحبت ها و راهنمایی شان هستم. وقتی می دانم فردی سالهای زیادی است که به مطالعه و کتاب خوانی می پردازد به نسبت فردی که برای مطالعه کردن ارزش کمتری قائل است، با اطمینان بیشتر آنچه را که نفر اول معرفی می کند معتبرتر می دانم و در مقابل صحبت های او شنوا و پذیرا خواهم بود.

نمی دانم شاید باز هم نتوانستم بالغانه صحبت کنم. با این حال باورهایم را به زبان آوردم و بازگو کردم.

۲ دیدگاه در “اعتبار سنجی

 1. معصومه جان.
  به نظر من هم باید به نظراتی که اطرافیان بیان می‌کنن و پیشنهادات و حرف‌هایی که به ما می‌زنن، وزن بدیم.
  منظورم اینه که هر حرفی که من از دیگران می‌شنوم، دارای وزن یکسان نیست. مثلاً دوستانی که به من دیدن یه فیلم یا خوندن یه کتاب رو پیشنهاد می‌کنن، اول می‌بینم که نظر این دوست چقدر برای من ارزش داره. ارزشی که من در ذهنم براش در نظر گرفتم. بعد از اون هست که تصمیم می‌گیرم آیا اقدامی براساس اون پیشنهاد انجام بدم و یا اون پیشنهاد رو در حد یه حرف دوستانه بشنوم و از روش رد بشم.
  از طرفی من هم مثل تو معتقدم زمان و وقت ما در زندگی محدود هست پس بهتره این منبع محدود رو به‌درستی هزینه کرد. جوری که بیشترین منفعت رو نصیب‌مون کنه.
  امیدوارم تونسته باشم منظورم و اون چیزی که توی ذهنم بود رو به خوبی بیان کرده باشم.

  1. طاهره جان
   دقیقاً با صحبت هات موافقم. تو از واژه وزن دادن به نظرات دیگران استفاده کردی که از نظر من هم راستای مفهوم اعتباری است که در این پست عنوان کردم. آنچه تو ذهن من هم می گذره، همسو با نظر توست.
   ممنونم از همراهی ات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *