بر پهنه واژگان

در شرایطی که اکثر آدم ها  هنگام صحبت کردن یا ارسال پیام از طریق نرم افزارهای پیام رسان یا حضور در شبکه های اجتماعی، چندان به کلمات و واژه هایی که در جملاتشان بکار می گیرند توجه ندارند، می توانیم با باریک بینی نسبت به انتخاب کلمات، لغات و واژگانی که در طول روز استفاده می کنیم وجه تمایزی ایجاد کنیم.

همانطور که قبلاً هم در نوشته ای مستقل (+) بیان داشتم، با نوشتن لغات و واژه هایی که طی مطالعات اخیر داشته ام  قصد دارم دایره لغاتم را افزایش دهم. همچنین علاوه بر مشارکت در کارگاه کلمات دوست خوبم شاهین کلانتری، در اینجا با نوشتن جملات یا پاراگرافی سعی دارم در جهت توسعه و بکارگیری واژه های بدیع فعالانه تر اقدام کنم.

رهیافت:  راه پرداختن به یک مسئله یا موقعیت یا شیوه تفکر درباره آن ها

انسان ها برای بررسی و تحلیل دغدغه های فردی و نیل به اهداف شان، رهیافت متفاوتی را نسبت به یکدیگر دنبال می کنند.

مرهون:گرو داده شده، رهین، مدیون

مدیر با خرسندی اعلام کرد، رشد صعودی فروش محصولات شرکت را مرهون زحمات بی شائبه کارکنان می داند.

درایت: آگاهی داشتن، دانستن

در عصر تکنولوژی بیش از پیش مناسب است والدین با درایت فرزندان شان را راهنمایی کنند.

کسوت: لباس، جامه، پوشاک

او با کسوت زیبنده در محفل دوستان حضور پیدا کرد.

مغموم: غم زده، غمناک، اندوهگین

فردی که بخاطر بیماری فرزندش سخت مغموم بود، بر اوضاع پیش رو چیره شد و به امید بهبود و نتیجه رضایت بخش با تمام توان به راهش ادامه داد.

۲ دیدگاه در “بر پهنه واژگان

 1. معصومه،
  من معمولا برای بیان مفهوم بیان شده (راه پرداختن به یک مساله و شیوه فکر کردن درباره آن) کلمه ی “رویکرد” را بکار می برم.
  به نظر تو “رهیافت” و “رویکرد” از نظر مفهوم و کاربرد چه تفاوت هایی دارند؟
  چه کلماتی دیگری برای بیان این مفهوم بکار می بریم؟
  می خواهم سعی کنم به سبک درس های تسلط کلامی در متمم، واژگان فعال خودمان را مشخص کنیم و سعی کنیم واژه های جدیدی را با مفاهیم ظریف تر به واژگان فعال خودمان اضافه کنیم.

  1. علی جان
   من از واژه یاب برای معنایابی کلمات و واژه ها کمک می گیرم. با بررسی ای که درخصوص واژه رویکرد و رهیافت داشتم، این طور برداشت کردم که “رهیافت” به روش و نحوه موشکافی یک موقعیت یا مسئله از دیدگاه شخصی می پردازد، که این شیوه فکر کردن با مسئولیت و اطمینان شخصی اشاره دارد و “رویکرد” روش ها و مسیر بررسی مسائل از جوانب و مناظر خاصی را در نظر می گیرد، که در آن سوگیری و جهت گیری های متعدد و متفاوتی مورد توجه است.
   همچنین در فصلنامه علوم سیاسی به نقل از استاد ملکیان این دو کلمه را بدین شکل شرح داده شده است. “رهیافت” یا «attitude» اکثر مواقع بر اساس دیدگاه و منظر شخصی است اما “رویکرد” یا «approach» از منظر و ابعاد مختلف مثلا « تاریخی، روان شناختی. جامعه شناختی و …» است که گاه از منظر شخصی هم می تواند باشد.
   در نهایت برداشت من هم این است که در “رهیافت” به شیوه، راه و مسیری که هر شخص برای بررسی و حل یک مسله پیدا می کند اشاره دارد اما “رویکرد” به روش ها و مسیر های بررسی مسئله در سایه دیدگاه ها و مناظر مختلف می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *