کاغذ بالکی

در اینجا می خواهم در رابطه با تجربه خرید یک کتاب با محتوایی خوب و وزن “سبکبال” صحبت کنم.

برای خرید کتاب به همراه دوستم به سمت میدان انقلاب رفتیم. لیست کتاب های مورد نظرم را در برگه ای نوشته بودم و به همراه داشتم. مستقیم به بازارچه کتاب رفتیم. یکی از فروشنده ها بعد از دیدن فهرست اسامی کتاب ها، راهنمایی مان کرد تا به کتاب فروشی ققنوس مراجعه کنیم.

برگه را به فروشنده تحویل دادم و پرسیدم کدام یک از کتاب ها، در آنجا موجود است. خوشبختانه ۸۰ درصد کتاب ها را داشت و برایم آورد. نگاهی اجمالی به یکایک کتاب ها انداختم. در این میان، یکی از کتاب ها که قطر بزرگی داشت و احساس می کردم خیلی سنگین باشد را در دست گرفتم و از وزن کم و سبکی آن تعجب کردم و به خنده افتادم.

از فروشنده موضوع سبک وزنی کتاب را سوال کردم. توضیح داد که جنس کاغذ با سایر کتاب ها متفاوت است. برای تولید این کتاب از کاغذ خارجی بالکی استفاده شده است که گاه مردم به اشتباه فکر می کنند کاغذ کاهی است. حمل و نقل آسان و راحت، وجه تمایز استفاده از کاغذ بالکی در تولید کتاب محسوب می شود.

 

بالاخره آن کتاب یعنی کتاب “جزء از کل” اثر استیو تولتز و ترجمه ی پیمان خاکسار را، به همراه سایر کتاب ها که پس از معرفی متمم و تعریف دوستانی که آنها را مطالعه کرده بودند، خریدم تا از محتوای مفید و ارزشمند شان بهره مند شوم.

در نهایت، در فضای دیجیتال هم کمی جستجو کردم و در سایت خبرگزاری مهر اطلاعات بیشتری درخصوص کاغذ بالک مطالعه کردم. هر چند متوجه شدم اطلاعات این خبر مربوط به ۲ سال گذشته می باشد، با این حال از آنجایی که خودم به تازگی تجربه خرید این کتاب را داشتم، تصمیم گرفتم اشاره مختصری به آن داشته باشم.

“از انجام پروسه شیمیایی روی کاغذ بالکی سوئدی پرهیز می شود و این کاغذ به‌ صورت مکانیکال تولید شده و در نتیجه دوباره به چرخه طبیعت بازمی‌گردد و محیط زیست را آلوده نمی‌کند؛ همین ویژگی موجب شده تا با عنوان «کتاب سبز» شناخته شود و نشان استاندارد محیط زیستی بین‌المللی دریافت کند.”(+)

۷ دیدگاه در “کاغذ بالکی

 1. سلام
  من هم چند وقتیه متوجه کاغذهای بالکی (سبکبال) شدم.
  البته این کاغذ کلی مزیت داره، سبکی، رنگ مناسب چشم، ضخامت بیشتر (عطف پهن تر) . صد البته دوستدار طبیعت بودن.
  اما برای کتابهای درسی مناسب نیست. یا برای کتابهایی که خیلی قراره توشون توسط خواننده عمل نوشتن و خط کشیدن و … انجام بشه. منم این اطلاعات رو از اینترنت به دست آوردم (گفتم حس نکنید من خیلی میدونم). 🙂
  با این حال من هم حس خیلی خوبی به این کاغذها دارم.

 2. سلام. نمیدانم چرا،ولی هنگام مطالعه کتبی که چنین کاغذی دارند احساس بهتری دارم. شاید به این خاطر که رنگ این نوع کاغذ به چوب و در نتیجه طبیعت نزدیکتر است

 3. سلام. ولی کتاب با این نوع کاغذ طبق گفته آقای واضحی که در یکی از مصاحبه هاشون گفته بودن باید کمتر باشه ولی قیمتها هموناست و ارزون تر نشده

 4. دوست عزیز سلام
  من واضحی هستم
  از نشر بهشت؛ مجموعه ای که توسعه این کاغذ در بازار ایران را بر عهده دارد.

  تقریبا همه کتابهای متنی و داستانی در اروپا روی کاغذ بالکی یا همان سبکبال چاپ میشوند.
  تصور اشتباهی که در بین ما ایرانی‌ها جا افتاده این است که کاغذ سفید بهترین نوع کاغذ است. در حالیکه کاغذ سفید مناسب چاپ اوراق اداری و کپی است و به واسطه انعکاس زیاد نور، در کتاب موجب آسیب به چشم و خستگی زودرس خواننده می‌شود.
  همین رنگ کرم، به علاوه وزن سبک، ورق خوری آسان و استانداردهای زیست محیطی، ویژگی‌های اصلی این کاغذ هستند و سبب می‌شوند که ناشرین در اروپا از این کاغذ به طور گسترده ای در چاپ کتاب استفاده نمایند.
  این را هم بدانید که این کاغذ از کاغذ سفید ارزان تر نیست و ناشرینی که در ایران از این کاغذ استفاده می‌کنند به خاطر کاهش هزینه این تصمیم را نمی‌گیرند. بلکه به خاطر راحتی بیشتر خواننده و ارگونومی بیشتر کتاب این کار را می‌کنند

  با درود
  علی واضحی

  1. سلام آقای واضحی عزیز
   ممنون و متشکرم از اطلاعاتی که در این زمینه با ما به اشتراک گذاشتید.
   سلامت و برقرار باشید.

 5. سلام معصومه خزاعی عزیز
  ممنونم که این مطلب رو به اشتراک گذاشتی تا برای من هم رفع ابهام بشه.
  منم وقتی این کتاب رو دستم گرفتم، از مقایسه وزن و قطوری کتاب، متعجب شدم. سبک‌وزنی کتاب برام جالب بود. که الان متوجه شدم نوعِ کاغذی که برای این کتاب استفاده شده کلا متفاوت هست.
  و موضوع دیگه رنگ کاغذ بود که به اشتباه تصور می‌کردم کاغذِ کاهی باشه. و چون این کتاب و کتاب هنر شفاف اندیشیدن، هر دو توسط نشر چشمه چاپ شده، برام خیلی عجیب بود که چرا نشر چشمه از این نوع کاغذ استفاده می‌کنه!
  سبک‌بال بودن کاغذ رو می‌پسندم اما احساسم به رنگ کاغذ، شبیه کاغذ کاهی هست.

  باز هم ممنونم دوست متممی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *