حرفه ای بودن پایان ندارد

در اینجا قصد دارم راجع به حواشی و نکات آموزنده در روز بازنشستگی یکی از همکارانم بنویسم.

یکی از همکاران خوب مان به نقطه بازنشستگی رسید و پس از سال ها زحمت و تلاش تصمیم به اعلام پایان کارش در شرکت گرفت. جشن کوچکی جهت تقدیر و تشکر  از ایشان برگزار شد. همکاران یکایک و یا گروهی جهت تبریک و تشکر و خداحافظی به اتاق شان مراجعه می کردند.

عکس یادگاری می گرفتند و هر یک از همکاران به نوعی با صحبت یا شوخی آرزوی توفیق و سلامتی را برای ایشان داشتند. فکر می کردم حس خوب و سبک بالی را تجربه کند، اما این طور بیان کرد که، به دلیل ابهام پیش رو از بابت تصمیم هایی که برای پس از بازنشستگی گرفته کمی دل نگران است. با تعدادی از همکاران، با توجه به شناختی که از ایشان داشتیم به او یادآوری کردیم که با برنامه ریزی ها مستمر و پیگیری ای که در رسیدن به اهدافش در طول این مدت داشته احتمالاً می تواند بازنشستگی را هم به عنوان آغاز یکی از بهترین فصل های زندگی اش تجربه کند.

ایشان تا آخرین لحظه کلیه مکاتبات و گزارشاتی که در کارتابل شان داشتند را تعیین تکلیف نموده و ارجاع دادند. ظاهراً رئیس از او خواسته بود تا سه چهار تا از گزارش ها را عودت دهد، تا روز آینده به یکی دیگر از همکاران ارجاع گردد.

او تا لحظه پایانی کلیه امور محوله را تمام و کمال انجام داد. سپس خطاب به همکار هم اتاقی اش گفت: امروز خانم … نیامده است. من فردا تماس می گیرم و شرح نامه ها را برایش عنوان می کنم تا با مشکل روبرو نشود.

دیدن رفتار حرفه ای و مسئول و متعهد بودنش نسبت به کار و دلسوزی و همدلی اش با همکاران و محیط اطراف تا آخرین دقایق برایم آموزنده بود.

در این لحظه، اولین روز کاری ام در اداره آن ها برایم تداعی شد که ایشان برخوردی مناسب و شایسته داشتند. اولین برخوردها جهت برقراری ارتباط مهم هستند، برخوردهای مطلوب و نامطلوب هر دو در ذهن مان ماندگار خواهند شد.

اطمینان دارم شرکت ما یکی از نیروهای اثربخش و حرفه ای خود را از دست داد که شاید طی روزهای آتی این خلا، مشهود و محسوس تر نمایان شود.

۴ دیدگاه در “حرفه ای بودن پایان ندارد

 1. چه جالب. امروز من به دنبال ثبت دوره آموزشی گذشته خود در پرونده پرسنلی بودم. با مسئول ثبت صحبت کردم گفتند چیزی به دستمان نرسیده.
  با واحد آموزش صحبت کردم پاسخ دادند کارشناس مربوطه و رئیس او هر دو از این واحد رفته اند و الان کسی از سوابق آن دوره اطلاعی ندارد!!!
  طرف بازنشست نشده ها! فقط از این اداره رفته اون یکی اداره در اتاق بغلی اما سوابق کارش موجود نیست و کسی هم در جریان نیست.

  1. چنین مواردی متاسفانه اندک نیست و در چنین شرایطی دیدن کارکنان حرفه ای باعث دلگرمی و امیدواری است. ما هم به سهم خود می توانیم بیش از پیش با عملکرد مناسب خود میزان امید و دلگرمی را در محیط اطراف بیشتر کنیم و از آشفتگی ها بکاهیم.

 2. سلام معصومه جان
  این رفتار نیاز به یک دید گاه و یک رسالت دارد که به آسانی و راحتی قابل کپی برداری نیست بلکه حاصل دادن هزینه ها دادن زیادی است، که کارمندهای جوان امروزی حتی حاضر به هزینه دادن های کمتر از ۱۰ درصد در محیط کار نیستند و این نوع سبک را کمتر به عنوان یک رفتار حرفه ای نگاهی می کنند

  1. حسن کشاورز عزیز
   همونطور که گفتی مسیر حرفه ای گری هزینه هم دارد. به نظر من هم حرفه ای بودن و متعهد و مسئول بودن، مدل ذهنی ای است که ترجیح هر کسی نمی تواند باشد. به هر حال اگر انتخاب مان خوب زیستن و حرفه ای کار کردن و بطور کلی ساختن و توسعه یافتگی باشد پذیرفتیم که از مسیر عمومی خارج شویم و با سخت کوشی به راه مان ادامه دهیم تا شاید عملکرد مناسب ما هم بر روی تعدادی از اطرافیان تاثیر گذار باشد . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *