زمانی برای بازیابی خود

تغییرات سریع محیطی، انسان را با خودش بیگانه و از خودش غافل می کند.           مارشال مک لوهان

عصر تکنولوژی، عصر شتاب و سرعت، عصر بسته های اطلاعاتی، عصر پراکندگی و نا منظمی، در این شلوغی آیا زمانی را برای خلوت کردن با خود پیدا می کنیم؟

هر روز با کار و مشغولیت ها و روزمرگی ها به انتها می رسد. برای متمرکز شدن، برای نظم دادن به برنامه ها، برای جلوگیری از انفجار به هم ریختگی برنامه ها و کارها، چه زمانی می توانیم با خود به صحبت بنشینیم؟

برای فاصله گرفتن از جمع و برگزیدن فضایی خلوت جهت مرور آنچه تا کنون گذشته و در حال گذر است نیاز به زمانی برای متوقف شدن داریم؟ زمانی برای منفک شدن از محیط اطراف و چنبره زدن بر گوشه عزلتی به جهت یافتن خود و پیگیری  و بررسی خواسته ها و ردیابی آمال و آرزوها.

فکر کردن به این که در چه نقطه ای قرار دارم؟ چه مسیری را تاکنون طی کرده ام؟ به کجا می خواهم بروم؟ به دنبال چه چیزی هستم؟ برای دستیابی و نیل به خواسته هایم بایستی از چه چیزهایی صرف نظر کنم و چه هزینه هایی پرداخت کنم؟

سرمایه گذاری برای آینده بدون برنامه و هدف میسر نیست، پس بهتر است هر از چندگاهی خلوتی کنیم و به ارزیابی و بررسی راهی که در پیش داریم بپردازیم. اگر نیاز به اصلاح است دست به کار شویم. آگاهانه و عاقلانه و با دیدی فراخ در وادی ابهام گام برداریم تا غافلگیر نشویم.

به عنوان یک میکرواکشن، از یک هفته تعطیلات تابستان شرکت برای رفتن به مسافرت صرف نظر می کنم و  برای خلوت کردن با خود و بازیابی خودم استفاده می کنم.

 

۶ دیدگاه در “زمانی برای بازیابی خود

 1. معصومه جان

  اول اینکه پیگیری و استمرارت در نوشتن برای من آموزنده و ارزشمنده. هروقت خبرخوانم رو چک کردم شما بسیار نوشته بودی و این ستودنیه.

  دوم اینکه انتخاب جملاتت رو بسیار میپسندم، مخصوصا حرفی که در مورد سرگشتگی از آلن دوباتن نقل کردی. این مضمون رو بارها با دوستانم گفتم که از این سرگشتگی استقبال کنید. خودم هربار سر راه این سرگیجه ها قرار میگیرم از ته دل امیدوارتر میشم که گویا خبرهای خوبی در راه هست.

  1. پوریا عزیز
   اول اینکه متشکرم از ابراز لطفت
   دوم اینکه خوشحالم که سرگشتگی برایت با امیدواری همراه میشه🙂
   روزگارت سرشار از امید و سلامتی

 2. سلام
  یک نکته در مورد رنگ فونت مطالب.
  در وردپرس رنگ فونت مطلب بطور پیش فرض خاکستری هست. که موقع خواندن آزار دهنده و خسته کننده چشم هست. یا شاید فقط من این جور هستم. رنگ مشکی متن را نمایان تر و چشم را کمتر خسته می کند.
  پیشنهاد میکنم رنگ فونت پست هاتون رو مشکی انتخاب کنید 🙂
  چون نمیشه از خوندن پست هاتون گذشت.
  با تشکر

  1. سلام علی عزیز
   بسیار ممنونم از پیشنهادتون. حق با شماست، متاسفم که تو این مدت به این موضوع توجه نکرده بودم.
   سلامت و برقرار باشید.

 3. بسیار شلوغ شده بعضی اوقات شاید سه هفته میگذره و من فرصت بیست دقیقه مفید، برای فکر کردن پیدا نمیکنم. خیلی وقتا با خودم میگم میترسم توی این شلوغی به هر دلیلی بمیرم و نفهمم دنیا برای چه بود و چه میخواستم. و چقد تو﷼ این لحظه حسرت ده دقیقه سکوت و خوردن یه استکان چای با ارامش عذابم خواهد داد.

 4. یه جا خونده بودم، معادله موفقیت (خوشبختی) انیشتین = کار + تفریح +سکوت. منظور از سکوت اینه که یه وقت هایی ار کار و تفریح دست بکشیم و هیچ کاری نکنیم و از جمله به قول شما خودمون رو بازیابی کنیم. یه زمانی نوشته بودم: «وقت اون رسیده توقف کنم و ببینم دارم چه غلطی می‌کنم!»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *