سیری در نظریه پیچیدگی

آغاز آشنایی ام با علم سیستم های پیچیده مربوط می شود به مباحث مطرح شده در روزنوشته های آقا معلم که تحت عناوین مختلف از جمله “درباره زندگی موریانه ها و سیستم های پیچیده“، “آیا اقتصاد جهانی یک سیستم پیچیده است؟” و “درباره پیچیدگی و سیستم های پیچیده” به تفصیل به آن پرداخته بودند.

سپس مطالعه کتاب ارزشمند “مقدمه ای بر سیستم های پیچیده” نوشته ی محمدرضا شعبانعلی (آقا معلم عزیز) که در طول زمان و به تدریج در حال تکمیل می باشد باعث شد به این علم علاقه مند تر شوم.

با پیشنهاد ایشان و صحبت های دوست خوبم طاهره خباری ، تصمیم به تهیه کتاب سیری در نظریه پیچیدگی اثر ملانی میچل ترجمه رضا امیر رحیمی گرفتم. در نهایت این کتاب به عنوان هدیه ای از طرف رئیسم به دستم رسید و این روزها در حال مطالعه بخش های پایانی آن می باشم.

ملانی میچل، ایده ی نوشتن این کتاب و توضیح اینکه قلمرو گسترده پیچیدگی را چگونه برای مخاطبینی غیر متخصص مطرح کند، نقش خود را مانند راهنمای گردشگری بیان می دارد که در کشوری بیگانه که پهناور و از نظر فرهنگی غنی است و در برنامه بازدید زمان بسیار فشرده ای برای توضیح درباره ی پیشینه ی تاریخی، دیدار از اماکن مهم و آشنا شدن با مناظر و فرهنگ قابل برنامه ریزی است و فقط در مواقع لزوم می بایست مطالبی از زبان بومی ترجمه شود.

کتاب را در اداره گذاشته بودم و هر موقع فرصتی دست می داد، شروع به مطالعه آن می کردم. در فصل های ابتدایی  به صورت جزئی و متمرکز به روند شکل گیری و سیر تکاملی علم پیچیدگی پرداخته شده است که با پیش زمینه مطالعه مطالبی که تا آن لحظه داشتم برایم جالب و جذاب بود.

در این راستا مطالعه مطالب مفیدی شامل دوراهی زندانی، تفکر سیستمی، سواد دیجیتال و … که در متمم بیان شده بود، منجر به ایجاد یادگیری کریستالی و تسهیل در فهم و درک بیشتر من از بعضی مباحث دیگر این کتاب، از جمله “آینده مدل سازی کامپیوتری”، “علم شبکه” و “کاربرد علم شبکه در شبکه های دنیای واقعی”  شد. البته ناگفته نماند که مطالعه برخی از فصل های کتاب که به بررسی یکسری کدها و فرمول ها یا مباحث کامپیوتری پرداخته بود، برای من کمی خسته کننده و دشوار بود.

این کتاب کمک کرد تا با ساختار منسجم تری، به مطالعه سیستم پیچیدگی بپردازم.

 

 

 

۱ دیدگاه در “سیری در نظریه پیچیدگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *