کمبود زمان یا هرز رفتن زمان

در حال مطالعه کتاب “اثر مرکب” اثر دارن هاردی هستم. هر گاه شروع به مطالعه آن می کنم، به واقع با توجه بسیار جذب آن می شوم. تقریباً در هر صفحه ای از این کتاب جملات آموزنده بسیاری به چشمم می خورد. از جهتی خوشحال هستم که آنچه تا اینجای کتاب مطالعه کردم را در طول سه سال همراهی با متمم به خوبی آموخته بودم و در طول مسیر زندگی تقریباً به نسبت خوبی بکار گرفته ام.

در فصل های ابتدایی این کتاب بیش از هر چیزی به بحث گام های کوچک و میکرو اکشن ها پرداخته شده است. همچنین بر زندگی آگاهانه و پذیرش کامل مسئولیت در ارتباط با تصمیم ها و انتخاب ها تاکید دارد.

گاهی پیش آمده که با افرادی روبرو شده ام که از کمبود وقت و کمبود توان و انرژی خود برای رسیدگی به امور جاری و زندگی شخصی صحبت می کنند. سعی کرده ام با توجه به شناختی که از طرف مقابلم دارم برخی از موارد را به  دوستانم یادآور شوم.

از جمله اینکه صحبت کردن های بیش از حد (پر حرفی) و گاه بی فایده از هر دری می تواند بیشتر منجر به کاهش انرژی شود یا  قرار گرفتن در معرض اخبار منفی و یا اصلاً اخبار واقعی ناخوشایند، برای دوستانی که در حال حاضر شاید زندگی شان در یک بحران قرار گرفته اند، می تواند موجب ناامیدی، توقف و از دست رفتن انرژی بیشتر شود.

پیشنهاد کردم حتی صحبت کردن هایشان را هم مدیریت کنند و در مواقع ضروری به اندازه مناسب به مکالمه بپردازند یا اینکه بجای گوش سپردن به اخبار منفی، می توانند در گروه هایی عضو شوند که حداقل در رابطه با موفقیت و شادی و پیشرفت افراد مختلف در سفر زندگی تولید محتوا می کنند یا مطالعه و شنیدن تجربه ی موفق افرادی که مشکل مشابه آنها را دارند یا اینکه با دوستانی بیشتر در ارتباط باشند که در اکثر مواقع آنها را خوش خلق و سرشار از انرژی مثبت می بینند، مراوده با این افراد حداقل منجر به تلطیف روحیه و امیدوار شدن برای گام برداشتن و حرکت کردن در جهت حل مسائل یا کاهش مشکلات پیش روی آنها می شود.

به نظرم یکی از مشکلات اصلی ما نادیده گرفتن، از دست دادن و هرز رفتن زمان و فرصت های پیش رویمان است نه کمبود وقت و زمان. من به معجزه برداشتن گام های کوچک منظم، مستمر و دائمی کاملا باور دارم و آنرا به عنوان یک مدل ذهنی مفید برگزیده ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *