یادداشتی کوتاه بر آثار دن اریلی

تا کنون تعداد سه جلد از کتاب های دن اریلی از جمله نابخردی های پیش بینی پذیر، پشت پرده ریاکاری و جنبه مثبت بی منطق بودن را که در ارتباط با اقتصاد رفتاری می باشد مطالعه کردم و به نظرم بسیار کاربردی بودند. کاربردی از این جهت که بر اساس نتایج بدست آمده از آزمایشات متعددی که در این کتاب ها عنوان شده است، در تصمیم گیری ها و انتخاب ها می شود آگاهانه تر دست به اقدام زد.

دن اریلی از آنجایی که در کتاب هایش با به اشتراک گذاشتن تجربیات شخصی اش از جمله سختی های بی شائبه ای که بر اثر حادثه سوختگی متحمل شده و با بیان نکات مفید و آموزنده ای که در طول دوران بستری و درمانش کسب کرده، توانسته به عنوان نویسنده ارتباط عمیق تری را با مخاطب برقرار نماید.

دن اریلی همچنین در هر یک از کتاب هایش بر اساس تحقیقات و آزمایش های فراوانی که با کمک همکارانش ترتیب داده، به بحث و تشریح جزئیات مسائل و دغدغه هایش می پردازد و با تکیه بر روش علمی و بطور مفصل نابخردی و بی منطقی های انسان را گردآوری، بررسی و تفسیر می نماید. البته در بی منطقی ها و تصمیم گیری بر اساس احساسات و عواطف جنبه های مثبت و امیدوار کننده ای را هم یادآور می شود که می تواند یکی از نشانه های تفاوت و تمایز انسان ها باشد.

نکته جالبی که در پایان کتاب جنبه مثبت بی منطق بودن عنوان نموده و بر آن تاکید دارد، این است که در تصمیم ها و تفکرات، باورها، پیشنهادها و توصیه های اطرافیان و همچنین انتخاب های مان شک و تردید داشته باشیم و بر اساس آنچه تا کنون انجام شده یا اینکه بر مبنای آنچه گذشته گان و پیشینیان اقدام نموده اند پیش نرویم. قدم گذاشتن در مسیری که بیشتر پا خورده است را بر مبنای آمار و ارقام و اقدام اکثریت با دیده ی تردید بنگریم. دن اریلی از ما می خواهد که سعی کنیم سوالات زیاد داشته باشیم و از جهات مختلف به مسائل نگاه کنیم و یک مسئله را درست تعریف کنیم. برای موفقیت در این مهم پیشنهادش این است که هر چیزی را در بستر آزمایش قرار دهیم و با تعدادی آزمایش هر چند کوچک در تصمیم ها و انتخاب های خود آگاهانه و منطقی تر دست به اقدام بزنیم.

به نظرم با توجه به فرصت محدود و اینکه یک بار بیشتر نمی توانیم زندگی در این وادی را تجربه کنیم مناسب و مفید می تواند باشد تا پیشنهاد دن اریلی را در حد امکان به عمل آوریم و بر روی موضوعات و مسائل پیش رو، کمی متوقف شویم و به سرعت راحت ترین راه حل را انتخاب نکنیم. مدتی را به جمع آوری و گردآوری اطلاعات بپردازیم و بر روی راه حل های مختلف و احتمالاً نتایج متفاوتی که در انتهای هر یک از مسیرها در پیش خواهد بود، بیندیشیم و تصورات عمیق تری را در سر بپرورانیم و دست به انتخاب آگاهانه تری بزنیم.

 

۱ دیدگاه در “یادداشتی کوتاه بر آثار دن اریلی

  1. «قدم گذاشتن در مسیری که بیشتر پا خورده است را بر مبنای آمار و ارقام و اقدام اکثریت با دیده ی تردید بنگریم»
    دو سه روز پیش ناهار میهمان جمعی از دوستان بودم . یکی از آنان جمله ی مهمی را گفت که قبلا نیز شنیده بودم و سعی کردم این دفعه آویزه گوشم کنم: اگر از همان راهی که همه می روند برویم، نهایتا ما هم می شویم یکی مانند دیگران. برای متفاوت بودن باید مسیری را که دیگران می روند تکرار نکنیم و ساختارها را بشکنیم.
    ممنونم بابت تثبیت مجدد این ادعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *