آرامش چیست؟

آرامش یک مفهوم کلی هستش و هر شخصی معنای متفاوتی از این کلمه تو ذهن خودش داره. مفهوم‌سازی و تعریف کلمات کلی، اهمیت زیادی داره. با بیان جزئیات و شرح معنا و مفهومی که از کلمات تو ذهن خودمون از گذشته تا حال پرورش دادیم، می‌تونیم منظورمون رو بهتر بیان کنیم تا به یک برداشت و ادراک نزدیک‌تری با اطرافیان دست پیدا کنیم.

آرامش از نگاه من

در نگاه من آرامش یک احساس خوبیه که بعد یا در حین یک رویداد دلپذیر و خوشایند یا با انجام فعالیت مورد علاقه‌ام تجربه می‌کنم. رسیدن به اون احساس خوب باعث میشه ذهنم بتونه متمرکز باشه و از آشفتگی و هجوم افکار منفی و ناراحت کننده فاصله بگیره. احتمالا بیان مصادیقی که در ادامه آوردم بتونه مفهومی که از آرامش تو ذهن دارم رو بهتر نشون بده.

آرامش میتونه با خوندن یک کتاب خوب ایجاد بشه. کتاب خوب یعنی کتابی که در اون با اطلاعات و دانسته‌های تازه و جدیدی آشنا میشم یا اینکه با نگاهی متفاوت به موضوعات و مسائل و دانسته‌های گذشته روبرو میشم.

آرامش میتونه اعلام مهمون کردن دوستات به صبحانه دلخواهی باشه که در حال خوردنش هستن. چقدر حس خوبیه که در نهایت تماشای طلوع آفتاب هم بهش اضافه بشه.

آرامش میتونه ثبت اتفاقات مثبت و خوش کوچیک روزانه باشه برای یادآوری وجود لحظات خوش.

آرامش میتونه عکس گرفتن از طبیعت باشه. تلاش برای ثبت عکس از پروانه‌ها و زنبورهایی باشه که در حال پرواز و چرخ زدن میان گل‌های خودرو کنار جاده هستن.

آرامش میتونه گاهی بچگی کردن و حسودی‌های بچه‌گانه باشه مثل اینکه چرا هیچ‌وقت اسمی از من تو شعر و ترانه‌هایی که در اطراف‌مون میشنویم نیست؟ و زمان زیادی نمی‌گذره که با توقف کوتاهی که کنار جاده برای دیدن عشایر دارید، با سروصدا و هیاهوی دوستان متوجه میشی که در ترانه محلی که با صدای بلند داره پخش میشه اسمتو خیلی قشنگ در میان شعر فریاد میزنه.

آرامش بعنی اتفاقات تصادفی خوشایند، دیدن صحنه مرگ و زندگی و شانس حیات و پیروزی زندگی.

آرامش یعنی کسب یک مهارت و لذت بردن از داشتنش در جهت بهبود کیفیت زندگیت.

آرامش میتونه شناکردن بدون ترس و شیرجه زدن‌های کودکانه باشه یا گاه تجربه سپردن خودت به جریان رودخانه.

آرامش میتونه جدا شدن از جمع به بهانه‌ای و قدم زدن در ساحل دریا باشه. کفش کندن از پا و حس و لمس دریا به شکل جدی‌تر تا حدی که متوجه میشی تا زانو خیس شدی.

آرامش میتونه حضور تو عکس تکی و لاوی داوی دوستات باشه.

آرامش رو گاه توی جمع حس می‌کنم. حضور و همراه شدن با تفاوت‌ افکار، باورها و ارزش‌ها و گذروندن زمان‌هایی که همگی به نوعی رضایت و خوشی رو  در کنار هم تجربه کنیم.

آرامش میتونه یک صحبت کردن گرم و صمیمی و دلچسب و فارغ از هر چیزی، با خواهرت باشه.

آرامش دیدن صحنه‌ای بود که پدری دخترش رو با پای شکسته کول میکرد و وسط دشتی از گل‌های زرد میبرد تا بهش نشون بده که ارزشمنده و دوست داره اونم همراهشون از حضور تو فضای زیبای اون منطقه لذت ببره.

آرامش میتونه شنیدن خبر موفقیت و قدم برداشتن دوستی در مسیر بهبودی زندگیش باشه.

آرامش میتونه پیگیری نکردن لحظه‌ای اخبار منفی و ناخوشایند باشه.

آرامش دیدن چندباره فیلم کوچولو یک سال و نیمه در آغوش داییش میتونه باشه که با هم حرکات موزون انجام میدن و صدای خنده و ذوقش کل فضا رو پر میکنه.

آرامش میتونه انجام اقدام و عملی هر چند کوچک و به سهم خودت باشه برای کاهش مشکلات محیط اطراف.

آرامش میتونه کنار گذاشتن رودربایسی با عزیزانت باشه. درخواست اینکه هدیه‌ات رو زودتر بگیری و اون چیزی باشه که در جایی دیدی و خوشت اومده.

آرامش میتونه دیدن خواب دوستای خوب و عزیزت باشه.

آرامش مرور هرازچندگاه لحظات ناب خوش بودن و گرفتن انرژی دوباره از داشتن اونهاست.

آرامش فاصله گرفتن از قضاوت‌های نامربوط و بی‌فایده است. آرامش، حفظ سکوت و کنترل فضای شخصی خودت هست.

آرامش میتونه در پس حل مسئله‌ باشه. فکر کردن و پیدا کردن و نوشتن گزینه‌ها و راه‌های مختلف برای حل مسئله و رسیدن به نتیجه مناسب.

آرامش جستجوی نقاط قوت و دیدن اقدامات مثبتی هست که در طول یکسال یا در گذر عمر از سر گذروندیم.

آرامش پیگیری هدف‌های بلندمدت و رسیدن به خواسته‌هاست. برنامه‌ریزی دوباره و چندباره برای قدم برداشتن در جهت دستیابی به اونها.

آرامش دیدن ارزشمندی‌های خودمونه. یادآوری اینکه “من ارزشمندم” برای توسعه فردی‌ام همواره تلاش می‌کنم و امروز با دیدن برخی نتایجش و روزانه به واسطه مجهز بودن به اونها می‌تونم زندگی بهتری را تجربه کنم.

آرامش اینه که پس از سرشلوغی‌ها و چهار ماه ننوشتن در وبلاگت، سکوت فضا رو بشکنی و باز هم از آرامش بنویسی 😉 

با دیدن آرامش در دنیای اطراف انگیزه می‌گیرم و انرژی‌ام دوچندان می‌شود. در نتیجه حضور آرامش را بسیار در زندگی جستجو می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *